Güneş Tutulması

25 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşecek olan Güneş tutulmasının dünyamız ve bireyler olarak, bizler üzerindeki etkilerini incelemeden önce, tutulmalar hakkında teknik bir bilgiden* haberdar olmamız, her bir tutulma öncesinde “acaba kötü bir şeyler mi olacak-ama ne olacak?” gibi sorular karşısında bilginin gücünden aldığımız kuvvetle daha sakin kalmamıza yardımcı olabilir.

(*Saros Serileri hakkındaki bilgiler, Bernadette Brady, Predictive Astrology, The Eagle and the Lark kitabından alınmıştır.)

Saros Serileri

“Her bir tutulma bağımsız değil, esasında daha büyük bir örüntünün parçasıdır. Her bir tutulma bir ailenin üyesiyken her bir ailenin kendine has bir karakteristiği vardır. İlk olarak Babiller tarafından keşfedilmiş ve yaklaşık 1280 yıl boyunca devam eden bu döngülerin (veya ailelerin) birer başlangıcı, ortası ve sonu vardır.

Her bir Güneş tutulması bir seriye ya da döngüye (daha sonra Saros** serisi ya da döngüsü olarak adlandırılmıştır) aittir. Her bir Saros serisi yaklaşık 18 yılda bir (18 yıl 9 günden 11 güne kadar-bu dönemdeki artık yıl adedine göre-değişir) Güneş Tutulması üretir. Aynı zamanda, her Saros serisi her biri yarım ila tam dereceye kadar Ay düğümlerine yaklaşan veya onlardan uzaklaşan, birbirini takip eden tutulmalar üretir.

(**Saros->tekrar eden, tekerrür anlamındadır.)

Her yıl, birisi Güney Ay düğümünde ve diğeri Kuzey Ay düğümünde olmak üzere 2 tutulma mevsimi vardır.

Ay tutulmaları herhangi bir Güneş tutulmasının geometrik olarak ikincil ürünüdür.

(8 Kasım 2022’deki Ay tutulması hakkında ayrıca yazacağım.)

Bir Güneş tutulması tek başına bir olay değil, aksine belirli bir Saros serisinin parçası olarak gerçekleşir.

Bir Saros serisinin Kuzey veya Güney kutbunda başlayan bir tutulması, yani bir doğum günü vardır. Bir seri doğduğu andan itibaren muntazam bir şekilde zıt kutba doğru yolculuğuna başlar. Bir serideki toplam tutulma sayısı 70 ila 72 arasındadır. Her bir Saros serisinin tamamlanması yaklaşık 1280 yıl kadar sürer.

Dünya üzerinde herhangi bir zaman dilimini ele aldığımızda, yarısı Kuzeyden Güney kutbuna doğru, diğer yarısı Güneyden Kuzey kutbuna doğru ilerleyen yaklaşık 42 adet Saros serisi aktif haldedir. Tüm bu seriler yerküreyi adeta yıkamaktadır.

Aynı kutuptan doğmuş olan her seriyi ayırt edebilmek için her birisine bir numara verilmektedir. Bu sayılar doğumuna göre değil, Saros serisinin tutulmayı ürettiği fiili yıllara göredir.

Her Saros serisi 1’den 19’a kadar sayılarla kutup kökenine bağlı olarak adlandırılmaktadır.”

Önümüzdeki 25 Ekim 2022 tarihli Güneş Tutulması, Saros serisi Güney-6’dır.

25 Ekim 2022 Tarihli Güneş Tutulması

İçeriden veya dışarıdan olmak üzere potansiyel büyük bir değişim dönemi. Aynı seriye bağlı bir tutulmada içsel bir değişim olabilirken, bir diğerinde dışsal, bazen de her ikisinin birden olması beklenebilir.

Bir serinin ilk tutulması ana temayı belirler ve aynı seri içinde takip eden diğer tutulmalara bu etkileri taşıyan doğum haritası olarak değerlendirilir.

25 Ekim 2022, 13:48:41, Ankara, Türkiye’de 02:00:06 Akrep burcunda gerçekleşecek olan Güneş Tutulmasının Saros serisindeki adı Güney 6’dır. Bu serinin ilk tutulması Güney Kutbunda 13 Mart 1049, 02:59:12, Yamakoti (Antik Sıfır/Baş Meridyende) doğmuştur.

Güneş tutulması, Güneş ve Ay, Ay düğümlerinden birisinin olduğu burçta kavuştuğunda, Yeni Ay zamanında olur. Dünya ile Güneş’in arasına Ay girdiğinde gerçekleşen olaya Güneş tutulması denir. Yeni Ay, bir döngünün tamamlanması ve yeni bir döngüye geçişi anlatır.

Güneş tutulması ise bir işin yapış şeklinin sonlandırılması ve sürpriz, yani hiçbir ipucunun olmadığı bir şekilde, yepyeni bir yol ile bir işe başlanılması gibidir. Bilincinize, hayatınıza tahmin edemeyeceğiniz, beklenmedik bir şekilde, şimdi bu da neydi tipinde, bir anda gelen bir etkidir.

Bu serinin Mart, 1049 doğum haritasında Merkür ve Venüs de Güneş, Ay ve Güney Ay düğümüyle kavuşmuştur. Doğum haritasında bu yerleşim olduğu için, 25 Ekim 2022 Güneş tutulması haritası da bu etkileri taşımaya devam edecektir.

Venüs Teması

İlişkilerdeki değişimin, bir işi yapış şeklini sonlandırmanın Venüsyen yapıda olmasını bekleyebiliriz. Tüm ilişkilerde alma-verme, bir şeyler alırken bir şeylerin verilmesi söz konusudur. İşinizle olan ilişkinizde siz ortaya bir şeyler koyarsınız, emeğinizi, çalışmanızı ve karşılığında bir şeyler alırsınız, maaşınızı. Yerküreyle olan ilişkinizde o size yiyecek bir şeyler verirken siz ona ne verirsiniz? Kardeşlerinizle, ablanızla, ağabeyinizle, sevgilinizle olan ilişkilerinizde siz onlara bir şeyler verirken onlar da size bir şeyler geri verir. Peki, ilişkilerinizdeki denge ne durumda?

Venüs tipi ilişkiler kazan-kazan bazlıdır. Yerküre beslenir ve bizim karnımız doyar. Eşimiz beslenir, biz besleniriz. İş yerimizi besleriz, işin olmasını sağlarız, biz de maaşımızla besleniriz. Venüsyen sistem, ilişki içindeki her iki taraf için de çalışır ki-ilişki uzun soluklu olsun. Bu döngünün içindeki tutulmada değişime uğraması beklenilen konular bu tarz ilişkiler olabilir.

Merkür Teması

Adil olunması, hakkaniyetli ilişkiler sağlıklı bir Venüs etkisidir. Her iki taraf da istediğini alma ihtiyacındadır. Merkür böyle değildir. Merkür konuların bu bakımdan adil olmasına odaklanmaz. Yeri geldiğinde özverili de olabilir ve “tamam, sorun değil, senin için bunu yapmaktan memnunum, bunu yapıyor olmak bana doğru geliyor.” der. Yani tek taraflı olabilir. Aynı zamanda Merkür bir ortaklık koşullarının yazıldığı bir anlaşma da olabilir, “tamam, gel bu anlaşmayı yapalım.” Fakat iş birliğinin sürmesi için anlaşmalar her zaman adil olmayabilir. Adil olmayan bir anlaşma da yapabilirsiniz. Merkür, yapmaya karar verdiğimiz herhangi bir anlaşma olabilir.

Merkür anlaşmaları, öncelikle kendimizle yaptığımız anlaşma ile başlar. “Kendimle bu anlaşmayı yapıyorum; bu kişiyi destekleyeceğim veya bu kişiye bir şeyler vereceğim ve ona arkadaşlık edeceğim, bu anlaşma neticesinde bir şey almayacağımı bilmeme rağmen veya ondan ileride bir şeyler alacağım düşüncesiyle bugün bu anlaşmayı yapıyorum.” Anlaşmanın ne olduğunun bir önemi yoktur. Tamamen bencil veya fedakar olabilir. Merkür için önemli olan kendisine bir sebepten dolayı anlamlı gelen bu anlaşmayı yapmaktır. İş ortaklıklarını anlatır. Trilyoner birisi gelir ve bir projeye 1 milyon ile destekler. Cebinde 1000 lira varken 1 lira verilmesi gibi, bu ne kadar zor olabilir ki? Sonra bir sanatçı gelir ve 1 milyon için müteşekkirdir, projenin gerçekleşmesi için kendinden geçinceye kadar çok çalışır. Peki bu adil bir anlaşma mı? Nereden baktığımıza bağlı. Ama bu bir iş ortaklığı, her iki kişinin de bir yerlere gelmesine yardımcı olmaktadır. Anlaşmalar Merkür tarafından yönetilir ancak her anlaşma özünde kendimizle yaptığımız anlaşmayla başlar.

Bu tutulma, “kendimle hangi anlaşmaları yapıyorum” ile ilgilidir. Kim olduğunuz, öz-benliğiniz Güneş’tir. Merkür Güneşe en yakın gezegendir. Evet, Sayın Güneş, Sayın Sen, kendinle hangi anlaşmayı yapmak istiyorsun? Hayatınızı belirli bir şekilde yaşamak için kendinizle bir anlaşma yapıp, bazı kişilere bir şeyler yapmak için, bazılarından bir şeyler almak için veya bir süreliğine böyle yaşamak için bu anlaşmayı yapabilirsiniz.

Önümüzdeki Güneş tutulmasının bağlı olduğu Saros serisi doğum haritasındaki Merkür ve Venüs etkileri nedeniyle kendinizle yaptığınız anlaşmaları sonlandırıp, yeni anlaşmalar yapabilirsiniz. Kendinizle yaptığınız anlaşmaları değiştirdiğiniz için, bunun başka insanların hayatlarında etkileri olmasının beklemek doğaldır. Dolayısıyla, bu tutulma döngüsünde, onlarla süren anlaşmaları değiştirmeniz gündemde olabilir. “Burada yaşayabilmem için kendimle hangi anlaşmayı yapmak istiyorum?” Venüs kendinizle olan anlaşma değildir. Başkalarıyla, işinizle, toprakla, insanlarla, hayatınızda alma-verme ilişkiniz olan her şeyle yaptığınız anlaşmadır. Bu anlaşmaları nasıl değiştireceksiniz?

Doğum Haritasında Sert Açılar

Tutulmanın doğum haritasında bazı ciddi tehlikeler söz konusu. Mars, tutulma evindeki tüm gezegenlere kuvvetli bir açı yapıyor. Bu da kendinizle ve başkalarıyla değişime uğraması beklenilen anlaşmaların gergin ve ihtilaflı olabileceğine işaret ediyor. Bazen değişim gereği anlaşmayı bozmak, anlaşmadan çıkmak için ülkelerin savaşa girmeleri gündeme gelebilir. İyi haber, bu yılki tutulma haritasına Mars dahil değil. Bu iyi. Ancak doğum haritasında bu etkinin olması nedeniyle, potansiyel olarak çelişkili durumlara karşı tetikte olmamızda fayda var.

Bu tutulma üzerinde Satürn de önemli bir oyuncu. Mars ölüm var demiyor, anlaşmazlık, çekişme var diyor. Birilerini öldürmeye gerek kalamadan da sınırlayıcı olunabilir. Satürn, kayıplar, ayrılıklar ve ölümle ilgilidir. Zira, Satürn’ün tutulma oluşumuna doğru açısı nedeniyle ilişkilerde ve anlaşmalarda yapılmak istenen değişiklerde anlaşmazlıklar, yoğun baskılar ve kayıplar söz konusu olabilir.

Merkür kendinizle yaptığınız anlaşmalarda bağlı olduğunuz kanun ve kuralları da anlatır. Bunlar da değişim etkisi altında. Anlaşma değiştiren, anlaşma bozan ve yeni anlaşma yaptıran bir tutulmadan bahsediyoruz. Bazı kişiler ilişkiden çıkmak için anlaşmalarını bozup yeni bir ilişkiye girebilirler. Bu tutulmanın niteliğinde olan bir etki.

Mart 1049’daki ilk tutulmanın Dünya haritasında Plüton ve Jüpiter lagnada (yükselende) yerleşmiş. Dünya geneline baktığımızda, felsefelerin ve inançların değişim ihtiyacıyla bütün kültürleri ve ülkeleri belirli derecede etkileyebileceğini düşünebiliriz. Plüton Jüpiter birlikteliği inançların dönüşümü gibi düşünülebilir. Bu tutulma inandığınız konuların değişmesiyle ilgili olabilir. Her ülkenin lagnasına göre farklı etkiler olmaktadır. Bu serinin 1049’daki Dünya doğum haritasında tutulma 2. Evde, kaynaklar, varlıklar, finans, sorumluluğumuz altında ve kaynak olduğumuz kişiler ve konularla ilgili; bunların hepsi tutulmanın değerlendirmesi altındadır. Anlaşmanın bir parçası “nasıl gözeteceğim, bakım yapacağım, ben nasıl gözetileceğim, işlerin üstesinden nasıl geleceğim” şeklinde olabilir. Ülkeler bunu düşünürken, bizler de bireysel seviyede bunu yaparız. Bu tutulma sizi etkiliyor olsa bile, herkes bundan büyük oranda etkilenmeyecektir. Tutulmanın kişinin haritasında neleri etkilediğine bağlı olarak kişi bundan payını almaktadır.  

Ekim 2022 Güneş Tutulması Haritasındaki Durum

25 Ekim 2022’deki Güneş Tutulmasında Güneş, Ay, Güney Ay Düğümü ve Venüs kavuşumdadır. Merkür bu tutulmanın parçası değildir. Venüs kavuşumu, orijinal tutulmadaki temayı tekrar etmektedir. Bu tutulmada, özellikle başkalarıyla yaptığımız anlaşmalar, ilişkilerimizdeki anlaşmalar etki altındadır. İlişkilerdeki alma-verme, bunlarla nasıl başa çıkılıyor konularında sonlanma ve yeni anlaşmaları başlatma söz konusu olabilir. Son derece ilişki odaklı olacaktır, diyebiliriz.

Ülkeler arasındaki sözleşmeler, anlaşmalar, iş birliklerinde eskilerin sonlandırılarak, yenilerin yapılması olabilir. Yeni anlaşmalar, ittifak, uyuşmalar, yanaşmalar olabilirken, farklı ekonomik ve özellikle politik paktlar gündeme gelebilir. Orijinal tutulmada olmasına ve potansiyelini korumasına rağmen Merkür, bu tutulmada ön planda olmadığı için, ekonomik konulardan daha çok politik anlaşmalar dikkat çekici olabilir. Mars’ın orijinal doğum haritasında olup, güncel tutulmaya kuvvetli açı ile dahil olmayışı nedeniyle, anlaşmazlıklar potansiyelini korurken, ilişkiler ve anlaşmalardaki değişim süreçlerinde anlaşmazlıklar, ihtilaflar etkisi bir parça da olsa olabilir. Güncel tutulmada Satürn açısı çok kuvvetli olmamakla birlikte var ve o da temayı tekrar ettiği için, bazı kayıplara işaret edebilir. Daha iyi çalışan ilişkilerin deneyimlenmesi niyetiyle anlaşmaların yeniden masaya yatırılması sırasında bazı fedakarlıklar gerektirebilir.

Kimleri etkileyecek?

Bu tutulma (tropikal) 2 derece Akrep’te gerçekleşiyor. Akrep’te 2 derece (ve buna yakın) neyiniz var; ev noktası, gezegen? Tutulma noktasına ne kadar yakınsa, etkisi de o kadar güçlü olabilir. Herkesin etkilenişi farklı olmaktadır. Terazi burcunun son 6 derecesine kadar oralarda bir şeyleriniz varsa, onların da etkilenmesi olasıdır.

Değişmesi muhtemel olan hangi ilişkileriniz var? Hangi ilişkilerinizi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz? Mesela tutulma 10. Evinizde 10. Ev noktanızın üzerindeyse, değişim kariyerinizle ilgili olabilir ya da size istihdam sağlayan kişi, patronunuz. Belki devletle ilgili aktivitelerle meşgulsünüz, bu konularla ilgili değişim olabilir. Eğer 3. Evinizdeyse kardeşleriniz, iş arkadaşlarınız, arkadaşlarınız, 9. Evinizdeyse öğretmeniniz, gurunuz, 7. Evinizdeyse özel ilişkilerinizde değişim söz konusu olabilir.    

(Diğer ev noktaları; Lagna (yükselen) yöneticiniz, AtmaKaraka (Ruh temsilciniz), 1.ev bedeniniz, genel sağlamlığınız, benliğiniz, kendinizle ve hayatla olan ilişkiniz, görünümünüz, 2. Ev sorumluluklarınız, kaynaklarınız, aileniz, yakın arkadaşlarınız 4. Ev anneniz, eviniz, arazi, gayrimenkul, 5. Ev çocuklar, yaratıcı zeka, mantralar, 6. Ev engeller, düşmanlar, hastalıklar, mahkeme konuları, kazalar, borçlar, 8. Ev bağımlılıklar, kronik hastalıklar, ameliyatlar, kalıcı hasar bırakan kazalar, okült konular, sizden sorumlu olan kişiler, miras, kaza, beklenmedik ani travmalar, zayıflıklar, 11. Ev dahil olduğunuz gruplar, networkünüz, gelirler kazançlar, diploma, başarı nişanları, ünvan, 12. Ev kayıplar, masraflar, hapishane, hastane, yabancı ülkeler, vb. )

Genel olarak fikir vermesi açısından Gezegenlerin temsil ettiği insanlar Karakalar***

Güneş-baba, Ay-anne, Mars-abla, kız kardeş, yaşça küçük erkek kardeş, Merkür-teyze, dayı, genel olarak akrabalar, üvey anne, dadı, Jüpiter-çocuklar, (kadın haritasında) koca, öğretmen, guru, din adamları, babanın babası (büyükbaba), Venüs-(erkek haritasında) eş, kayınvalide, kayınpeder, annenin babası (dede), Satürn-yaşça büyük erkek kardeş (ağabey).

(***Karaka’lar (temsilciler) Brihat Parasara Hora Sastra, Karakas 18, 19, 20, 21 ve 48. Sutralardan alınmıştır. Tüm temsilciler sadece gezegenle değil, Ev noktalarıyla olan bağlantılarıyla netleştirilir. Örneğin: Merkür teyze ve dayıyı genel olarak 6. Ev noktasıyla, anneden yaşça büyüklerse 2. Ev noktasıyla, Genel akrabaları 4. Ev noktasıyla, Üvey anneyi 3. Ev noktasıyla, Dadıyı 6. Ev noktasıyla ilgili olarak üretir. Eğer Venüs Jüpiter’i kuvvetli etkiliyorsa ve 7. Ev ile bağlantılıysa kadının eşini (kocasını), Satürn Jüpiter’i etkiliyor ve konu 5. Ev ile bağlantılıysa çocukları ifade eder.)

Tutulmanın Etki Süreci

Tutulma etkisini tutulma tarihinden yaklaşık bir Ay (1 Ay döngüsü 28 gün) kadar öncesinde ve sonrasında, yani yaklaşık 2 aylık bir periyot dahilinde hissedersiniz. Tam tutulma gününde bir şeyler olacak diye bir kaide yoktur. 25 Ekim’e kadar 27 Eylül ve sonrasında 23 Kasım gibi düşünebilirsiniz.

İlişkilerde Dengeye Getiren Değişim

Sonuç olarak, ilişkilerdeki değişim bu tutulmanın ağırlıklı teması. Yolunda gitmeyen sıkıntılı ilişkileriniz varsa veya ilişkileriniz iyiyse, bunu daha iyi nasıl yapabilirim, şeklinde olabilir. Her durumda, hangi ev noktanız, gezegenleriniz tutulma ile eşleşiyorsa, bu konu başlığındaki ilişkilerinizde değişim bekleyebilirsiniz. Venüs AtmaKaraka’nızsa, lagna yöneticinizse bu tutulma özellikle bireysel seviyede, bu hayattaki işlevinizle ilgili sizi oldukça değiştirebilir. Aynı tutulma etkisi neticesinde herkesin hikayesi farklı olmaktadır. Hayatla bütünsel olarak ilişkinizde fazla alıp, az veriyorsanız, bunun bir değişme uğramasını bekleyebilirsiniz. Dengeye gelmek, ilişki denklemine ne kadar koyuyorsanız, o kadar almanızın sağlanacak şekilde bir dengelenme olması için gerekli değişim söz konusu olabilir. Eğer çok verip, az alıyorsanız, bir değişim ve muhtemel kayba hazırlıklı olun; çünkü hayatınızda daha iyi ve dengeli bir yere gelmeniz için önce mevcut durumdan özgürleşmeniz gerekebilir. Diğer taraftan, eğer ilişkilerinizi halihazırda dengeli ve sağlıklı bir şekilde yürütüyorsanız ve iyi hissedip, “burada olmaya değer” diyorsanız, o vakit bunu yeni bir seviyeye farklı bir yoldan taşımanızla ilgili bir değişim olabilir.

Hem hayatımızda bir değişiklik olsun, yenilik gelsin isteriz hem de bundan fena halde korkarız. Yeninin gelişi için eskinin gitmesi ve yeniye yer açması gerektiğini biliyoruz. Yeniye geçişteki değişimin gerçekleşmesi ancak (bize o anda öyle olduğunu düşündürten) bir krizle ortaya çıkabilir. Nihayetinde ilişkilerin tamamlanması ve (mevcut veya yeni ilişkilerde) farklı, daha önce deneyimlemediğiniz yepyeni versiyonlarına geçilmesi gündemdedir. Bu tutulma sizi yakaladıysa, ilişkilerde değişim zamanındasınız diye düşünebilirsiniz.


Tutulma ile ilgili bilgiler Ernst Wilhelm’in Effects of the October 2022 Solar Eclipse videosundan alınarak tercüme edilmiş ve ek yorumlarla zenginleştirilmiştir.

Sorularınız için info@hayatinisaretdili.com

Reklam