Yeni Ay Ritüeli

Ay ve Kadının Dişil Bağı
Bir kadın bedeninin derinliklerindeki kutsal bahçeye yolculuk yapabilecek güce her an sahiptir. Sadece içeride değil, kutsal dişiliğin sırları aslında doğanın döngüsüyle de bize anlatılmaktadır. Dünyamıza şöyle bir baktığımızda her şeyin ritmik bir döngüsünü olduğunu fark ederiz. Her gün geceyle, her gece de gündüzle ritmik bir döngüye bağlı olarak yer değiştirmektedir. Mevsimlerin birbiri içine geçen ritmik bir döngüsü vardır. Kışın yağan karın ilkbaharda erimesiyle tohumlar filizlenir, yazın kavurucu sıcağıyla ağaçlar güçlerini içeriye doğru çekerken yapraklar kurur ve sonbaharda dökülen yapraklar rüzgarla bir ona yana bir bu yana savrulur. Dengeli ve sağlıklı bir yaşamın
sırrı kendimizi doğanın ritmik döngüsüyle uyumlamakta gizlidir.
Bir kadın olarak Ay’ın döngülerine bizi bağlayan ek hislerimiz vardır. Her ay bir kadının bedeni adet görmesiyle birlikte kendisini temizleme ve yenileme becerisine sahiptir. Eski geleneklerde kadınlar yeni ayın karanlığında mensturasyon dönemini beraber geçirirlerdi. İçe doğru yapılan bu yolculukta toplanıp, birbirlerine destek olurlardı. Ay’ın görünmez olduğu karanlık yeni ay gecesinde kadınlar içe dönmeleri ve iç gözlem yapmaları için yüreklendirilirlerdi. Ay’la ilişkili olarak bu dönemde kadın enerjisinin en düşük noktasında olduğuna inanılırdı. Kendisini koruması için sessiz ve sakince oturup dinlenmesi, iç yansımasıyla vakit geçirmesi tavsiye edilirdi. Dolunay’da ise kadının enerjik olarak en yüksek noktasında olduğuna inanılırdı. Bu dönemde daha dışa dönük olunması, genişlemesi, sosyalleşmesi ve uzun dönemli projelerini sonlandırması önerilirdi. Tıpkı Ay gibi, kadının da dışa ve içe dönük enerji hallerini deneyimlemesi, doğanın ritmik döngüsüyle bağlantılıdır.


Dişil Enerjiyi Arındırmak için Ay’ın Döngülerinde Yapılacak Ritüel Hazırlığı
Her ritüel için kendinize sakin ve mümkünse rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortam sağlamanız önerilir. Dirseklere kadar eller ve yüz yıkanmalı ve temiz mis kokulu kıyafetler giyilmesi enerjinin akışı için verimli olacaktır. Loş bir odada yakılan mumlar, hoş bir tütsü, çiçekler, sembol olarak kullanabileceğiniz biblolar, kristal taşlar veya resimler bir masanın üzerinde tüm duyularınıza hitap edecek şekilde organize edilebilir. Masaya ufak bir ödül koymayı da hatırlayalım. Bir bardak süt, şık bir çerez tabağında kuru meyveler, taze ceviz veya badem, ama mutlaka hoşunuza giden bir tat bulunsun.
Rahat edeceğiniz şekilde hazırladığınız masanın karşısında oturun. Bu an için kendinizi kutlayın. Derin birkaç nefes sonrasında oturduğunuz alanı hissedin, boynunuzu, sırtınızı, belinizi, bacaklarınızı ve sizi tüm gün taşıyan ayaklarınızın rahatladığını fark edin. İki eliniz, avuçlarınız birbirine sarılsın. Bağlanmış avuçlarınız kucağınızda veya masanın üzerinde durabilir. Gözlerinizi kapatın ve 7 çakra rengini düşünerek ışıklar yardımıyla bedeninizdeki mabede doğru adım adım yaklaştığınızı hayal edin. Şimdi o çok özel, kutsal alandasınız. Etrafınızı keşfedin, giydiğiniz kıyafeti, hafifçe esen bir meltemin yüzünüzü ve saçlarınızı okşadığını, en sevdiğiniz bir kokunun burnunuzdan içeriye misler gibi aktığını, cıvıl cıvıl kuş seslerini ve oturmanız için merkezde duran o göz kamaştırıcı tahtı fark edin. Sizin için tasarlanmış bu tahta güvenle oturun. Şimdi size yardım etmek üzere orada olan enerjilerin görev yapmalarına izin verebilirsiniz.

Yeni Ay Ritüeli
Ay karanlık fazdayken edilen niyetler için güçlü bir kapı açılmıştır. Bugüne kadar sizi üzmüş, acı vermiş, kalbinizi kırmış, öfkelendirmiş, isyan ettirmiş tüm anılarınızın olduğu anlara ait fotoğraflar bir sandık içerisinde size sunuluyor. Güvendesiniz. Şimdi karanlık Ay’ın gücüyle önünüzde enerjisel bir kapısı açılıyor. Sandıktaki resimleri elinize alın, onlara şöyle bir göz gezdirin. Sonra bu fotoğrafları tek tek, müthiş emici gücüyle çeken o kapıdan içeriye doğru fırlatın. Fotoğraflar siz attıkça vakum, hızlıca çekiyor ve kapıdan geçerken mor alevlerle yanıp yok oluyorlar. Yanıp yok olan her bir fotoğrafla birlikte siz biraz daha rahatlıyorsunuz. Kapı kapanıyor. Sandığın içinden galaksimizin merkezinden gelen bembeyaz bir ışık sizi sevgiyle yıkıyor, şifalandırıyor. Gidenin yerine sevgi doluyor. Şimdi niyet etme zamanı. “Niyet ediyorum, Geçmiş yüklerimden arındım. Pişmanlıklarımdan, hatalarımdan, bana yapılan hatalardan, ihanetlerden, terk edilme acısından, unutamıyor olmaktan, öfkelerimden, yalnızlık korkumdan özgürleştim. Yeniye güvenle, keyifle, samimiyetle kendimi açıyorum. Varım ve değerliyim. Kendimi seviyorum. Dişiliğimi ve yaratıcılığımı kabul ediyorum. Yeni Ay kolaylıklarla, müjdeli haberlerle, sağlıkla, neşeyle, sevinçle gelsin. Bugüne kadar özümden gelen dişi enerjime hak ettiği ayrıcalığı tanımadığım ve onun gücünü kullanmayı unuttuğum için kendimle helalleşiyorum. Bundan böyle dişi enerjimi kabul ediyor, onun gücünü kullanmayı ve içimdeki gerçek dişinin ortaya çıkması için gönüllü olduğumu beyan ediyorum. Hayatım şifalansın, güzelleşsin, aşkla, severek ve sevilerek şenlensin. Teşekkür ederim.” Çok güzel. İçinizden akan o ılık mutlulukla gizemli mabedinizdeki tahttan kalkıp, oradaki tüm yardımcı enerjilere teşekkür edin. Yavaş yavaş ayaklarınızı, oturduğunuz yerdeki bacaklarınızı, sırtınızı, boynunuzu ve birleştirdiğiniz elinizi hissedin. Buradasınız. Güvendesiniz. Gözlerinizi açabilirsiniz. Dilerseniz bir süre daha hazırladığınız masanın keyfini sürebilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiğinizde Yeni Ay’a ve kendinize teşekkür ederek ritüeli sonlandırabilirsiniz.
Son olarak, Yeni Ay’a sunmuş olduğunuz yiyecek ve içecekle kendinizi ödüllendirin. Merkezin şifa ışıklarıyla yıkanmış ve dişi enerji niyetiyle yüklenmiş bu yiyecek/içecek, bedeninizden başlamak üzere, bu uygulamanın tüm duygu ve düşünce katmanlarınızda devreye girmesini ifade ediyor. Yeni Ay uğurlu olsun.

Photo by Artem Beliaikin on Pexels.com
Reklam